Levent Ozturk

Şeytan Uçurtması

Şeytan uçurtması için 2 adet A4 boyutunda kağıt kullanacağız. Bunlardan biri uçurtmanın kendisi, diğeri ise kuyruk yapımında kullanılacak. Şeytan uçurtması yapmak için kağıt ve ipten baska hiçbirşeye ihtiyaç yoktur. Makas kolaylık açısından kullanılabilir.

Çocukluğumda hergun en az birkaç tane yapardım. Hiçbirşeyin uzmanı olmasam bile en azından şeytan uçurtması uzmanı olduğumu rahatlıkla soyleyebilirim:).
seytan uçurtmasi
A4 kağıdını kısa kenarı uzun kenarının üzerine gelecek şekilde, şekilde görülen noktalı çizgi üzerinden katlayın. Bu kat açıldığında katlanmış kısım bir kare oluşturacaktır. seytan uçurtmasi
Katladıktan sonra açıkta kalan parçayı keserek ayırın. Kalan büyük parça açıldığında tam bir kare olacaktır. seytan uçurtmasi
Kare şeklindeki kağıdı kenarlar orta kat üzerine gelecek şekilde katlayın. seytan uçurtmasi
Kağıt katlandıktan sonra bu şekilde gözükecektir. seytan uçurtmasi
Katlı kısımların köşelerini tekrar kenara gelecek şekilde katlayın. seytan uçurtmasi
Kağıt katlandıktan sonra bu şekilde gözükecektir. seytan uçurtmasi
Katlama işlemleri bittikten sonra sıra kesilmesi gereken yerlere geldi.

1 numara ile gösterilen kesim isteğe bağlıdır. Bu kesim uçrutmanın daha yumuşak bir şekilde süzülmesini ve daha dengeli olmasını sağlar. Ama Kesmezseninz daha az rüzgarda uçabilir.

2 ve 4 numaralı kesimler uçurtmaya ipini bağlamak için kullanılır. Dikkat, sadece üsteki kat kesilecekdir. Bu deliklerden uçurtma ipi geçiririlir. Ipin uzunluğu iki taraf bağlandığında uç noktası uçurtmanın tepesine gelecek kadar olmalıdır. Çok uzun yaparsanız uçurtmanın rüzgar yönü değişimine göre kendisini ayarlama süresi uzar. Çok kısa yaparsanız uçurtma denge kurmakta çok zorlanır ve sürekli sağa sola oynar. Kısaca denge ipinin uzunluğu uçurtmanın hassasiyetini belirler. Denge ipinin tam ortasına uçurtma ipini bağlayın. Ortayı bulmak için denge ipini uçurtmanin ucuna getirin. Uca gelen noktadan bağlayın. Düğümü iyi yapmalısınız ki, havada sağa sola kayıp dengeyi bozmasın.

3 numaralı kesim kuyruğun bağlanması için açılması gereken deliktir. Kağıt kuyruğu içinden geçirip kendi üstüne bükerek bağlayabilirsiniz.

Bütün bu kesimleri makas kullanmadan eliniz ile de yapabilirsiniz.
seytan uçurtmasi
Kuyruk yapımı için yeni bir A4 kağıdını ortadan ikiye katlayın. seytan uçurtmasi
Katlı taraftan başlayarak çizgili yerlerden kesin. Bu kesimler kağıdın diğer ucuna yaklaşık 1 cm kala bitmelidir. Bu kuyruk parçalarının birbiren ek yerleri olacaktır. Az bırakılırsa yırtılıp kopabiir. Çok bırakılırsa güzel görünmez.
Katlayıp kestiğiniz kağıdi açın. Bir kenarında ilk kesiği yırtın. Aynı kenar üzerinde bir atlayarak tüm kesikleri yırtın. Kağıdin diğer tarafını çevirin. Bu sefer ikinci kesiği yırtın ve bunu birer atlayarak sürdürün. Bitirdiğinizde upuzun bir kuyruk oluşacaktır.
All the material listed and linked at this World Wide Web domain are strictly private property and copyrighted. © Copyright -∞-∞ Levent Ozturk. All rights reserved. Reproduction or use of any material, documents and related graphics and any other material from this World Wide Web server is strictly prohibited. Site Map